अनुहारको डन्डिफोर हटाउने प्रभावकारी घरेलु बिधि यस्तो छ हेर्नुहोस्…

धुलो धूँवा प्रदूषणको सोझो असर हाम्रो अनुहारको छालामा पर्छ। अनुहार रुखो फुस्रो हुने चाहुरिने चाया पोतो आउने बाह्य कारण पनि यिनै हुन्। खासगरी किशोरवयमा अनुहारमा डन्डिफोर आउने समस्या बढी हुन्छ। यसको दाग रहने भएकाले अनुहारको सौन्दर्य फिका बनाइदिन्छ।हाम्रो छालामा स-सना रोम-छिद्र हुन्छ। त्यही तेल ग्रन्थी ब्याक्टेरिया ले ग्रस्त हुन्छ। र स-सना फोका उठ्ने घाउ बन्ने हुन्छ।यस्तो समस्या तैलिया छाला भएकाहरुमा बढी देखिन्छ । यद्यपी कतिपयमा भने तैलिया छाला नभएपनि डन्डिफोर आउन सक्छ ।

किन हुन्छ ?तेल ग्रन्थीले तेलको अधिक उत्सर्जन गर्दा छालाको रोमछिद्र बन्द हुनुपर्छ र डन्डिफोर आउँछ । शारीरिक र हार्मोनल परिवर्तनले पनि अधिक तेल उत्पादनमा भूमिका खेल्छ । केहि दुधजन्य उत्पादनमा उच्च मात्रामा क्याल्सियम र चिनी पाइन्छ, जसले डन्डिफोरलाई बढाव दिन्छ । एस्ट्रोजेनयुक्त औषधी पनि डन्डिफोरको कारण हो । मेकअपका लागि प्रयोग गरिने सौन्दर्य प्रसाधनमा रहेको रसायन सहि ढंगले पखालिएन भने त्यसले समेत डन्डिफोर निम्त्याउँछ।

के छ घरेलु उपचार विधि=मसुरोको दाल – मसुरको दाल डन्डिफोर हटाउन समेत उपयोगी हुन्छ । यसका निम्ति मसुरोको दाललाई पानीमा भिजाएर पिस्नुपर्छ । उक्त पेस्टमा एक चुट्की बेसार मिलाउने । अब त्यसलाई राम्ररी अनुहारमा लगाउनुपर्छ । केहि समयपछि सफा पानीले पखाल्नुपर्छ ।बेसार र बेसनको फेस प्याकः २ चम्चा बेसनमा एक चौथाई चम्चा बेसार मिलाउने ।त्यसमा गुलाब जल र काँचो दुध मिसाएर पेस्ट तयार गर्ने । यदि अनुहार तैलिया छ भने दुधको ठाउँमा पानी पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । यसलाई अनुहारमा दिनहुँ लगाउनुपर्छ डन्डिफोरको समस्याबाट मुक्ति पाइन्छ ।बरफ- आइसक्युव अर्थात बरफ पनि डन्डिफोर हटाउनमा उपयोगी हुन्छ । आइसक्युबले आफ्नो अनुहारमा रगड्नुपर्छ । यसले डन्डिफोर भएको स्थानमा रक्तसंचार तिब्र हुन्छ ।

मह- मह एक उत्कृष्ट उत्पादन हो जसले डन्डिफोरबाट तुरुन्तै आरम दिन्छ । महमा कपास डुबाएर डन्डिफोर भएको स्थानमा लगाउनुपर्छ । आधा घण्टापछि मनतातो पानीले पखाल्नुपर्छ ।कागती- सौन्दर्यका लागि कागती उत्कृष्ट विकल्प हो । यसमा भिटामिन सि पाइन्छ । कागतीको रस प्रयोग गरेर अनुहार सफा गर्दा डन्डिफोरबाट छुटकारा पाइन्छ ।चामल- रातभर एक कप चामल भिजाएर राख्ने । बिहान पानी छानेर पिस्ने । त्यसमा केहि थोपा कागतीको रस चुहाइदिने । उक्त लेप डन्डिफोर भएको स्थानमा लगाउनुपर्छ ठीक हुन्छ ।

लसुन- डन्डिफोरको प्राकृतिक उपचारको लागि लसुन फाइदाजनक हुन्छ । केहि लसुनको केस्रा पिसेर त्यसको रस निकाल्ने । उक्त रसमा कागतीको रस मिसाउनुपर्छ । त्यस मिश्रण अनुहारमा लगाएर १० मिनेटपछि सफा पानीले पखाल्नुपर्छ ।बाफ– पानीको बाफले पनि अनुहारमा रहेको डन्डिफोर हटाउन सहयोग गर्छ । बाफले छालाको रोमछिद्र खुल्छ । साथै यो यस्तो प्रक्रिया हो जसले छालामा रहेको फोहोर मैला समेत हटाउँछ ।

रसायनयुक्त प्रसाधनको प्रयोग नगरौं= अनुहारको सौन्दर्यका लागि घरेलु उपचार मात्र काफी हुँदैन । हामी अनुहारमा अनेकौ कस्मेटिक प्रोडक्ट प्रयोग गरिरहेका हुन्छौ जसले क्षणिक सौन्दर्य प्रदान गरेपनि दीर्घकालिन रुपमा हानी पुर्‍याउँछ । यस्ता रसायन युक्त सौन्दर्य प्रसाधनको प्रयोगलाई घटाउनुपर्छ ।घाममा निस्कनुअघि= घामको बिकिरणले अनुहारको छालामा सोझो असर पर्छ। त्यसैले घाममा वा खुला स्थानमा निस्नुअघि कपडा माक्स आदिले अनुहार ढाक्नुपर्छ।

चर्को घाममा सनग्लास माक्स स्कार्फको प्रयोग उपयोगी हुन्छ।स्वस्थ्य खानपान=अनुहारको सौन्दर्यका लागि मेकअप वा उपचारले मात्र पुग्दैन। खासमा पेट सफा राख्नुपर्छ। रगतको शुद्धिकरण गर्नुपर्छ। यसमा लागि स्वस्थ्य खानपान आवश्यक हुन्छ। पर्याप्त पानी वा झोलयुक्त पदार्थ सेवन गर्ने फाइबरयुक्त खानेकुरा खाने सलाद फलफूलको सेवन बढाउने । साथै चिल्लो चाप्लो मसलेदार अमिलो पीरो खानेकुरा छालाको सौन्दर्यका लागि अनुकुल हुँदैन।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!